Türkiye'de Güvenlik?

'Konu dışı (Off Topic)' forumunda SkullZ tarafından 4 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

1. SkullZ Elit Üye

:D? der gülerim çoğu zaman. Bunu hadi gelin tartışalım..
    Etmenlere ayırmak gerekirse;

1-) Dışa bağlılık
    Ulan, tüm bankalarımızın alt yapıları yurt dışında ve oradakiler tarafından kodlanmış, bir hata olduğunda adama ulaşmak için götlerini yırtıyorlar, bir keresinde adamın kahve molasının bitmesini beklediler. Bi yarım saat kadar. Yarım saat bir banka için Altın bir zaman dilimidir.

2-) Yazmak için yazmak
    Bu kodları gözleri kapalı veya esrar içipte mi yazıyorlar diye düşünüyorum çoğu zaman, xss, sql, login by-pass gibi basit açıkların büyük devlet sitelerinde havij programıyla taratarak bulunması çok üzücü değil mi ?

Bu benden gelsin :d Yaklaşık 3 aydır aktif. Bildirmedim. Neden biliyor musunuz? Sallamıyorlar ama hacklerseniz kaç yıl ceza yiyorsunuz ? Hacklemek yasakken hacklenen direk suçsuz. Saçma..

3-) Kopya
    Maalesef ki, şuan ki hack olsun normal forumlar olsun tüm temalar, görseller, materyal ve nickler çalıntı. Gerek yurt dışı, gerek birbirlerinden. Neden ? Çünkü özgün olamıyorlar.
    Yabancı bir db;
    username="skullz";
    password(HASH-type:md5) ="Dff54fdg54dsf5 (md5 yazmışım gibi anlayın)";
    ise
    Türk bir db;
    kullanici-adi="skullz";
    sifre(HASH-type:md5)="skullz";

Md5 yazmasına rağmen normal utf karakterleri ile yazılıyor :d? mantık yok evet..

Şimdi sizlere soruyorum. Sizce Türkiye Teknolojide ne durumda?

Libra ve Luxury bunu beğendi.
  2. Luxury Sorunsuz Site Yetkilisi Administrator

Türkiye'de teknoloji orta derecede bence, Türkiye'de kolay şifrelendirme var unutmayım diye mi anlamıyorum insanlarımızın üşengeçliğin dende olabilir ama bu dediğin gibi yanlış bir olay sonra hacklenince vay neden hacklendik çart curt dediğin gibi şikayetçi oluyorlar açıklarını bildiriyoruz ilgilenmiyorlar bile inşallah düzelir ne diyelim :)

SkullZ bunu beğendi.
  3. Unlovable Sevilmeyen Kayıtlı Üye

Bence yıl olmuş 2018 artık yeni yazılan scriptlerde sql açığı bulunacağını pek sanmam bulunur tabiki ama geçen senelere göre çok aza indirilmiştir millet uyandı durumu zaten sql olan sitelerin scriptleri genelde 2009-2010-2015-2014 felan oluyor yazılma yılları tabi herkes birbirinden çala çala bu yıla kadar uzandı açıklar :D şu devlet sitesi mevzusuna katılıyorum çok büyük yerlerde çok küçük açıklar oluyor şaşırıyorsun ulan burayı gözü kapalı mı kodladılar diye düşünüyorum bazen bide bazıları var ki bin bir türlü açık bırakıp yazdıkları scriptlerden para alıyorlar bir de :D Şu tema konusuna gelirsem ben kodlama bildiğim zaman asla forumuma hazır script xenforoymuş oymuş buymuş kurmam kendim yazarım 2-3 ay uğraşırız ne olacak özgün olmak en iyisidir tabi özgünlük bazen uğraş ister,Türkiyede güvenlik ve teknolojide gelişiyor bence ama tabi diğer ülkelerle kıyaslarsak kötü durumdayız :D Daha adam akıllı araba veya uçak bile üretemedik,üretmek isteyen çoğu bilim adamını öldürmüşlerdi şerefsizler.

SkullZ ve Luxury bunu beğendi.
  4. SkullZ Elit Üye

Türkiyede ki yazılımla uğraşan insanlar aslında dünyaya bedel fakat imkan verilmiyor ki :p
    Yurt dışında sana bi burs bi aylık bağlarlar, devlette güvenlik uzmanı olarak çalışırsın. Türkiye'de kodeste :D

FamedabLe bunu beğendi.
  5. FamedabLe Kayıtlı Üye

Aynen öyle :) hemen içeri atarlar adamı.

6. Alparslan Ziyaretçi

Alla allah bana neden denk gelmiyor?

7. SkullZ Elit Üye

Çoğu org.tr öyle, gir bak.

Luxury bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş