TÜRK Tarihinde Bugün 07 Ocak

'Türk Tarihi' forumunda Luntox tarafından 7 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

1. Luntox Social Media Sosyal Medya Birimi

Türk tarihinde 7 Ocak günü yaşanmış önemli olaylar;
    1634: IV. Murad’ın emriyle Şeyhülislam Ahizade Hüseyin Efendi boğdurularak öldürüldü. Böylelikle Osmanlı’da ilk defa bir şeyhülislam öldürülmüş oldu.

1858: Tanzimat Fermanı’nı hazırlayan Mustafa Reşit Paşa İstanbul’da öldü.

1922: Osmaniye düşman işgalinden kurtarıldı.

1924: Yabancı eğitim kuruluşlarının laikleştirilmesi çerçevesinde bu okullarda bulunan her türlü dini alamet ve işaretlerin kaldırılması için Milli Eğitim Bakanlığı Maarif Vekaleti’nce bir genelge yayımlandı. Bu genelgeye uymayan bazı okullar kapatıldı.

1938: Halk Bankası ve Halk Sandıkları kuruluş kanunu kabul edildi.

1942: Hamlet davası sonuçlandı. Muhsin Ertuğrul, Peyami Sefa ve Celaleddin Ezine’ye verilen cezalar ertelendi.

1944: Çorap imalatı hakkı Sümerbank’a verildi.

1946: Türkiye’de çok partili parlamenter sisteme geçişin ilk adımı olarak Demokrat Parti kuruldu.

1950: Karabük Demir ve Çelik İşletmesi’nde “Zeynep” adı verilen yüksek fırın hizmete açıldı.

1957: Millî Türk Talebe Birliği “rock and roll” ve “striptiz”in yasaklanmasını istedi.

1963: Cibali Tütün Fabrikası’nda 3500 işçi yemek boykotu yaptı.

1967: Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı bir açıklama yaptı; Türkiye’de 25.000 frengili,10.000 cüzamlı, 750.000 veremli var.

1970: Yunanistan’ın Gümülcine şehrinde, Türk Gençler Birliği’nin tabelasındaki Türk kelimesi Yunan yetkililer tarafından yasaklandı.

1980: Ermeniler Bern Büyükelçimiz Doğan Türkmen’i öldürdüler.

1996: Türk Dil Kurumu (TDK) ‘nun süreli yayınlarından olan Türk Dünyası Dil ve Edebiyat Dergisi yayın hayatına girdi.

root ve Unlovable bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş