Python’un Tarihçesi

'Python' forumunda acemihacker tarafından 2 Temmuz 2018 tarihinde açılan konu

 1. acemihacker

  acemihacker Ötüken Yolcusu Bronz Üye

  Mesaj:
  207
  Beğeniler:
  75
  Cinsiyet:
  Erkek
  Python programlama dili 1980’lerin sonuna doğru geliştirilmeye başlandı ve ilk implemantasyonu Guido van Rossum tarafından 1989 Aralık ayında gerçekleştirildi. Van Rossum Python’un ana geliştiricisidir ve kendisine Python topluluğu tarafından “Yaşam Boyu Hayırsever Diktatör” ödülü verilmiştir.
  [​IMG]
  Van Rossum, “Python” adını 1970 dönemindeki çok sevilen televizyon komedi serisi “Monty Python’s Flyin Circus“tan esinlenmiştir.

  Python’un etkilendiği başlıca diller: ABC, ALGOL 68, C, Haskell, Icon, Java, Lisp, Modula 3 ve Perl dilleridir.

  Python 1.0, 1994 yılında ilk kez duyurulduğunda, bu dili tanıyan pek kimse yoktu. Ama kısa süre içinde ilgi gördü ve destekçileri hızla artmaya başladı.

  Python 2.0, 16 Ekim 2000 tarihinde Unicode desteği ve döngüsel çöp toplama sistemiyle beraber kullanıma sunuldu. Bu serinin son sürüm numarası 2.7‘dir ve yeni alt sürümü çıkmayacaktır. Python topluluğu bu seriyi artık aktif olarak desteklemeyeceğini duyurmuştur. Buna rağmen pek çok uygulama sadece bu seri üzerinde çalışmakta ve henüz sürüm 3.x‘e aktarımı yapılmamış çok sayıda kütüphane ve modül bulunmaktadır.

  2001 yılında kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak Python Yazılım Vakfı (PSF) kuruldu ve Python 2.1 piyasaya sürüldü.

  Python 3.0, 3 Aralık 2008 tarihinde paylaşıma girdi. Bu sürüm Python 2.x ile geriye dönük uyum hedefi olmayan, bağımsız bir ana ürün olarak geliştirildi. Halen en son sürüm numarası 3.6’dır. Bu son sürüm 23 Aralık 2016 tarihinde duyurulmuştur.

  ALINTIDIR!​

   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş