Pardus Türkiye

'Pardus' forumunda kurmayturk tarafından 9 Haziran 2018 tarihinde açılan konu

1. kurmayturk

kurmayturk Sicil temiz.. Gümüş Üye

TÜBİTAK tarafından 2003 yılında geliştirilen ve piyasaya sürülen yerli işletim sistemimizPardus yeni güncellemeler ve geliştirmeler ile zorunlu hale geliyor. İlk olarak Havelsan‘da kullanılmaya başlanacak olan yerli işletim sistemi havacılık ve savunma sanayisinde öncülük edecek.

“Pardus Tüm Ülkeye Yayılabilir”

Bundan bir kaç ay önce Rusya lideri Putin‘in tüm ülke genelinde Windows işletim sistemlerini yasaklamak için harekete geçtiklerini ve yerli işletim sistemi kullanacaklarını açıklamışlardı. Her ne kadar Rusya olsa da, alınan bu kararı ülke geleceği açısından biz de desteklemiştik. Sonuçta size ait olan bir yazılımı sadece siz kullanarak ihtiyaçlarınızı karşılayacak düzeye getirdikten sonra “kimse sizi izlemeden ve gizli bilgilerinize erişemeden” gönül rahatlığı ile kullanmanıza olanak sağlayacak.

Bu da her alanda daha kolay ilerlemenizi ve gelişmenizi fitilleyecek. Aynı durum şimdi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde de gerçek olabilir. Havelsan‘ın almış olduğu karar doğrultusunda TÜBİTAK tarafından geliştirilen Pardus işletim sistemi savunma sanayisinde ve havacılık sektöründe kullanılacak. Böylece yerli işletim sistemi ile, yerli yazılım ve teknolojik gelişmeler bizleri bekliyor olacak.

Süreç Beş Yıldan Oluşuyor

Havelsan bu konuda yerli işletim sistemini sırtlayarak taşıyacak ve kullanacak. Tabii ki 2003 yılına göre çok fazla gelişime ve ek içeriklere sahip olacak olan Pardus, hala geliştirilmeye devam ediyor. Eğer Havelsan yerli işletim sistemi ile başarılı olursa bundan sonraki aşamada diğer kamu kuruluşları, sanayi ve üniversiteler Pardus‘a geçiş yaparak yerli işletim sistemini kullanmaya başlayabilirler.

Pchocası

2. lordleos

lordleos Kayıtlı Üye

Zamanında çok heyecanlandık.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 6 Temmuz 2018
    kurmayturk bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş