Kim Bu Teşkilatı Mahsusa

'Türk Tarihi' forumunda Duman tarafından 23 Temmuz 2018 tarihinde açılan konu

 1. Duman

  Duman Kayıtlı Üye

  Mesaj:
  25
  Beğeniler:
  5
  Cinsiyet:
  Erkek
  Teşkilatı Mahsusa nedir? (Teşkilatı Mahsusa kimdir, üyeleri kimlerdir?)
  Osmanlı Devleti'nde Enver Paşa tarafından kurulan Teşkilatı Mahsusa, Millî İstihbarat Teşkilatı (MİT)'in atası olarak görülüyor. Teşkilatın varlığı ve faaliyetleri bugüne kadar bilimsel şekilde araştırılmamış, hakkında yazılanlar bir efsane olarak kalmış ve abartmalar günümüze kadar devam etmiştir...

  TEŞKİLÂTI MAHSUSA NEDİR?

  Teşkilâtı Mahsusa, İttihat ve Terakkî Cemiyeti bünyesinde Enver Paşa'ya bağlı olarak kurulan gizli bir teşkilattır. Teşkilatın, Türkçü ve İslâmcı siyasî görüşler doğrultusunda, yurt içi ve yurt dışında, karşı-istihbarat, propaganda ve örgütlenme eylemlerinde bulunduğu bilinmektedir. Çeşitli ifadelere göre 1911'den itibaren etkin olmuş, 5 Ağustos 1914'te Harbiye Nezareti'ne bağlı resmî bir örgüte dönüştürülmüştür. 8 Ekim 1918'de İttihat ve Terakkî hükûmetinin iktidardan ayrılması ile birlikte Teşkilâtı Mahsusa da resmen tasfiye edilmiştir.

  TEŞKİLÂTI MAHSUSA'NIN FAALİYETLERİ

  Teşkilâtı Mahsusa'nın Trablusgarp'ta İtalyanlara, Batı Trakya'da Bulgar ve Yunanlara, Mısır ve Irak'ta İngilizlere karşı direniş örgütleme çalışmaları kısmen belgelenmiştir. Buna karşılık 1915 Ermeni Tehciri'nde Teşkilâtı Mahsusa'nın oynadığı rol, sık sık dile getirildiği hâlde ayrıntılarıyla ortaya konabilmiş değildir. Teşkilâtı Mahsusa hakkında tek köklü araştırmanın yazarı olan Philipp Stoddard'a göre Teşkilâtı Mahsusa, Ermeni tehcirinde hiçbir rol oynamamıştır.

  TEŞKİLÂTI MAHSUSA VE KUVÂYİ MİLLİYE

  I. Dünya Savaşı'ndan sonra Anadolu'da oluşturulan Kuvâ-yi Milliye ve Müdafaa-i Hukuk gruplarının önde gelen liderlerinin hemen hepsi Teşkilâtı Mahsusa üyesi olduğu bilinen kişilerdir. Buna rağmen Teşkilâtı Mahsusa ile Millî Mücadele arasındaki örgütsel ilişki yeterince incelenmemiştir. Teşkilatın kurucusu Enver Paşa'dır. Başında ise Hüsamettin (Ertürk) Bey bulunmaktaydı.


  Cok Özel Bilgi:
  ~Afrikadaki Bir cok devletin kurulmasinda rol oynamistir.
  ~Oguz kagandan beri Bir cok Turk Devletinin Kurulmasinda rol oynamistirlar (galiba 52 devlet).


  kızıl.png

   
 2. KocaReis

  KocaReis ϜϓſϞ Site Yetkilisi Moderator

  Mesaj:
  863
  Beğeniler:
  719
  Cinsiyet:
  Erkek
  Eline Sağlık
   
  Duman bunu beğendi.
 3. Duman

  Duman Kayıtlı Üye

  Mesaj:
  25
  Beğeniler:
  5
  Cinsiyet:
  Erkek
  Eyvallah, Az Selman Kayabasi Okumadik :)
   

Bu Sayfayı Paylaş