Kürşad Olayı Gerçek Mi?

'Türk Tarihi' forumunda acemihacker tarafından 5 Haziran 2018 tarihinde açılan konu

 1. acemihacker

  acemihacker Kayıtlı Üye

  Mesaj:
  13
  Beğeniler:
  13
  Cinsiyet:
  Erkek
  Öncelikle Kürşad ismi nereden geliyor? Buradan başlayalım.

  Kürşad isimli kahramanın asıl adı Chie-shih-shuai(Jiye-Şi-Şuay)'dır. Lakin Başbuğ Atsız romanında bu ismin akılda kalıcı ve çekici olmayacağı için bu kahramana Kül Tigin'nin lakabı olan Çüre ve hanedan üyelerine verilen sıfat olan Şad kelimelerinden esinlenerek Kürşad ismini veriyor.  Peki olay nedir?

  Olay tamamen Çin kayıtlarında geçmektedir. Olaya dair hiçbir bilgi Türk kayıtlarında yoktur. Çin kayıtlarında ise 3.5 satırlık bir paragraf ile anlatılmaktadır. Şu an Çin toprakları içinde bulunan asyada geçmektedir.

  Doğu Göktürk devleti yıkılmadan kısa süre önce Çin hanedanına teslim oluyor ve Çin'deki Tang Hanedanı Tai Tsung, hanedan üyelerine generallik ünvanı veriyor. Türk Hanedanının başında ve Kürşad'ın abisi olan Tölis Kağan kardeşi Kürşad'ın bu durumdan rahatsız olduğunu ve bir iş çevirdiğini düşünerek Kürşad'ın yetkilerini sınırlandırıp dışlıyor. Kürşad bu duruma sinirleniyor ve abisine kin ve nefret besliyor. Tang Hanedanı'nın başında olan ve aynı zamanda Tölis Kağan'ın kan kardeşi olan Tai Tsung ile Tölis Kağan'nın arasını açmaya çalışıyor lakin Tai Tsung durumu öğreniyor ve Kürşad'ın rütbesini alarak sınır dışı ediyor.

  631 yılında Tölis Kağan , Tai Tsung'u ziyarete giderken hastalıktan ölüyor ve yerine Ho-Lo-Ku getiriliyor. Tai Tsung ise 638 yılında ölüyor ve ölümünden sonra tahta geçecek olan Li Chih tahta geçmek üzere saraya doğru yola çıkıyor. Bu durumu öğrenen Kürşad, eski birlikleriyle irtibata geçerek kendisine bağlılık yemini eden 40 küsür askerle birlikte Li Chihsaraya girerken açılacak olan kapıdan içeriye gizlice girerek prensi öldürmeyi planlıyor. Bu durumu Ho-Lo-Ku'ya da bildiren Kürşad Ho-Lo-Ku'dan da destek alınca artık hiçbir engel görmüyor ve Li Chih'i öldürerek sarayda bulunan hanedan üyelerini tekrar bağımsız hale getirmeyi ve milletini Çin hanedanının boyunduruğundan çıkarmayı amaçlıyor. Ho-Lo-Ku'yu olaydan bir gün önce saraydan dışarı çıkarttırıp gizliyor. Lakin işler beklenildiği gibi gitmiyor ve büyük bir yağmur ve fırtına başlıyor ve Li Chih saraya varmak da gecikiyor. Tabi bu sırada göz gözü görmüyor ve Kürşad emrindeki 40 küsür askeriyle daha fazla bekleyemeyip saraya saldırıyor cenk sırasında yaklaşık 1000 Çin askerini öldürülüyor ama prensi bulamıyorlar ve askerlerin yarısından fazlasını kaybediyorlar. Daha fazla dayanamayacak olan Kürşad geri çekiliyor ve kalan askerlerle kaçmaya başlıyor Vey nehrine geldikleri sırada köprünün yağmur, fırtına ve sele dayanamayıp yıkıldığını görüyor peşinden gelen Çin ordusuyla bir süre daha cenk ediyor lakin bitkin ve yorgun olanKürşad ve askerleri daha fazla dayanamayıp Uçmağ'a varıyor. Ho-Lo-Ku ise yeni hanedan kralı olan ve durumu öğrenenLi Chih tarafından rütbesi alınıp sürgün ediliyor.


  ALINTIDIR!
   
 2. Sagittarius

  Sagittarius DAYI Site Yetkilisi Administrator

  Mesaj:
  279
  Beğeniler:
  651
  Cinsiyet:
  Erkek
  Şehir:
  Hollanda
  Kür Şad ölmüş, fakat attan düşmemişti.
  Ölmüş, fakat yenilmemişti…
   
  KocaReis, acemihacker ve Kripton bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş