İçeriği Paylaş:

Microsoft Gelirlerinde Artış.

Yılda yüzde 23 gibi büyük bir oranla arttı.

 

Microsoft, 2018 mali yılının dördüncü çeyreğinin sonuçlarını 30 Haziran 2018’e kadar devam ettirdi. Gelir 30,1 milyar dolar (yıllık% 17 artış), işletme geliri 10.4 milyar dolar (yüzde 35 arttı), net gelir 8,8 milyar dolar (yüzde 10’luk bir artış) oldu ve hisse başına kazanç 1,14 $ oldu (yüzde 11’lik bir artış).

 

Bu da tüm yıl gelirini 110.4 milyar dolara (2017 mali yılında yüzde 14’e kadar) getiriyor ve 35,1 milyar dolarlık işletme geliri (yüzde 21’e kadar) ve 16,6 milyar dolarlık net gelir, yüzde 35’lik bir düşüş,.. Bu olmadan, şirket 2017 yılında yüzde 18 oranında artarak 30.3 milyar dolar net gelir elde etmiş olacaktı.

Microsoft’un şu anda üç raporlama segmenti vardır: Verimlilik ve İş Süreçleri (Office, Exchange, SharePoint, Skype ve Dynamics’i kapsayan), Akıllı Bulut (Azure, Windows Server, SQL Server, Visual Studio ve Enterprise Services dahil) ve Daha Kişisel Bilgisayarlar ( Windows, donanım ve Xbox’ın yanı sıra arama ve reklamları da kapsar). Bu raporlama yapısı, Windows bölümünün farklı gruplar arasında bölünmüş sorumluluklarlayeniden düzenlemesine rağmen korunmuştur .

Verimlilik grubu gelirleri yüzde 13 artarak 9,7 milyar dolara, faaliyet gelirleri ise yüzde 20 artarak 3,5 milyar dolar oldu. Kazançlar geniş tabanlıydı: ticari ve tüketici ofis gelirleri yükseldi (sırasıyla yüzde 10 ve yüzde 8), ticari ofis 365 koltuklarında yüzde 29 büyüme ve toplam 31,4 milyon tüketici Office 365 aboneliği. Dinamik gelir de yüzde 11 arttı. Devam eden göçten bulut aboneliğine yapılan isabet devam ediyor; Sürekli lisanslı ticari ofis gelirleri yüzde 19 düştü.

Microsoft, LinkedIn’in Verimlilik grubunun bir parçası olarak gelirini bildiriyor, ancak bu sayıları ayrı ayrı da kırıyor: Gelir, bir önceki yılların yaklaşık yarısının yaklaşık yarısı olan 182 milyon $ ‘lık daralan zararlarla yüzde 37 oranında artarak 1,5 milyar dolardı.

Akıllı bulut geliri% 23 artışla 9.6 milyar $ ‘a yükseldi ve işletme gelirleri% 34 artarak 3,9 milyar $ oldu. Yine, kazançlar hem sunucu hem de bulut gelirleri ile geniş ve Kurumsal Hizmetler geliri arttı (sırasıyla yüzde 26 ve yüzde 8). Bulut benimseme büyüyorken – Azure gelirleri yüzde 89 arttı – sürekli lisans gelirleri de yüzde 8 arttı ve şirket içi sistemlere olan talebin devam ettiği gözlendi. Microsoft’un Enterprise Mobility paketinin şu anda yıllık% 55 artışla 82 milyonu var.

Daha Kişisel Bilgisayar geliri, yüzde 38 artışla, $ 17 milyar işletme geliri ile yüzde 17 artışla 10.8 milyar dolar oldu. Birkaç gün önce, Gartner ve IDC, PC pazarının son çeyrekte büyüdüğünü , güçlü ticari satışların tüketici alanında düşüşleri telafi etmekten daha fazla olduğunu bildirdi ; Microsoft’un sayıları aynı fikirde gibi görünüyor. Kurumsal Windows gelirleri,% 3’lük bir düşüşle, toplam kurumsal PC pazarının biraz ilerisinde yüzde 14 oranında artmıştır. Windows bulut hizmetleri yıllık% 23 arttı.

Yüzey geliri, bir önceki yıla göre daha güçlü ürün yelpazesinin bir yansıması olan yüzde 25 artarak 1,2 milyar dolara çıktı. Oyun gelirleri de yüzde 39 artarak 2,3 milyar dolara ulaştı. Xbox yazılımı ve hizmetleri geliri, üçüncü taraf başlıklarına atfedilen yüzde 36 oranında artmıştır ve Xbox Live aylık aktif kullanıcıları, yıllık% 8 artışla 57 milyona ulaşmaktadır. Arama geliri, her zaman olduğu gibi, arama başına gelir artışı ve artan arama hacminin iki katına çıkmasıyla yüzde 17 arttı.

Sonuçta, bilindik bir hikaye: bulut hizmetleri büyüyor (Microsoft, Azure’a somut rakamlar sunmakta isteksiz olsa da) ve Microsoft müşterileri kalıcı lisanslardan ve Office 365’ten başarıyla dönüştürüyor görünüyor. Windows 10’a kurumsal geçiş Gartner, Windows gelirinin ve bir bütün olarak PC pazarının bir nimet olduğunu kanıtlamakla birlikte, yükseltme döngüsünün tamamlanmasının hemen öncesinde iki yıl daha çalışması gerektiğini düşünüyor. Ancak tüketici PC pazarı durgun seyrini sürdürüyor, ufak ufukta bunu değiştirecek.

Yüzey bir yıl önce özellikle zayıf konumundan kurtuldu, ancak cihazın yeni pazarlara girebileceği veya erişimini genişletebileceği daha az net. En azından Microsoft şu anda bunu yapmaya çalışıyor: daha küçük, ucuz Surface Go’nun piyasaya sürülmesi, Microsoft’un birkaç yıl boyunca sahip olmadığı donanım erişimini vermelidir. Surface Go, şirketin bu kategorideki önceki girişimlerinden daha ucuz bir Yüzey olmalıdır, ancak bu işin gerçekten ödenmiş olup olmadığını görebilmek için en azından birkaç çeyrek olacak.

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Henüz Hiç Yorum Yapılmadı..

Yorum Yaz

fourteen − five =