İçeriği Paylaş:

Gentoo Linux Dağıtımı Hacklendi

Gentoo Linux teknoloji ve işletim sistemi meraklılarına “build it yourself” yani; “kendin pişir kendin ye” tarzında, özel sistem kurmalarına yardımcı olan popüler bir Linux dağıtımı. Bugüne kadar güçlü ve özgün yanlarıyla öne çıkan Gentoo’yu bundan sonraki birkaç yılda “güvenilirlik” eleştirileri altında bolca görebilirsiniz.

Gentoo Linux geliştiricilerinin resmi bildirisine göre, 28 Haziran 20.20 (UTC) tarihinde Gentoo’nun GitHub üzerindeki repo’su kimliği belirsiz internet korsanları tarafından saldırıya uğradı. Korsanlar, Gentoo repo’sunda bazı değişiklikler yapmanın yanı sıra malware içeren kodları kaynağa bulaştırmayı başardılar.

Gentoo’nun geliştiricileri, “Tam olarak nerelerde kod değişimi olduğunu anlamak için çalışmalara devam ediyoruz. Korsanlar repo’daki kodların yanı sıra bazı sayfaların içeriğini de değiştirmişler.” açıklamasında bulundu.
Gentoo’nun kendi altyapısındaki sistem güvenilir kalmayı başardı

Gentoo’yu eleştiri yağmuruna tutanlar kervanına katılmadan önce, bu aksaklığın sadece Gentoo’nun GitHub üzerindeki repo’sundan kaynaklandığını bilmeniz gerekiyor. Gentoo’nun kendi altyapısındaki kodlarının güvenli olduğu ve korsanların buraya hiçbir zaman erişmediği açıklanıyor.

Dolayısıyla Gentoo.org üzerinden bu süreçte download yapan kullanıcılar saldırılardan etkilenmedi. Söz konusu tarih sürecinde Gentoo’nun GitHub reposundaki kodlardan faydalanan kullanıcılarıysa bazı güvenlik tehlikeleri bekliyor olabilir.

 

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Henüz Hiç Yorum Yapılmadı..

Yorum Yaz